Blog

GËZIMI I JETËS ME SHIJE VJESHTE?

Thjesht sepse temperaturat po ulen kjo nuk do të thotë se e njëjta gjë duhet të ndodhë edhe me humorin tuaj. Në fund të fundit, vjeshtja vjen me një tufë bukurish.

Shijojeni vjeshtën si një fëmijë

Ndonëse të rrriturit gjatë vjeshtës janë shumicën e kohës me ‘hënë’, kjo nuk është aspak e njëjta gjë për fëmijët. Sepse fëmijët kanë dhuntinë e të jetuarit plotësisht në të tashmen. Si një i rritur, ne e dimë (apo i frikësohemi) ardhjes së ditë të mjegulluara të vjeshtës, të cilat do të ndiqen nga ditë të tjera të mjegulluara dhe pranvera është ende larg ardhjes. Të vegjëlit tanë nuk e kanë këtë përvojë. Për ta, një ditë me re është thjeshtë një ditë me re, që hap shumë mundësi të reja po si një ditë me diell.

Vjeshtë dhe shi

Siç e thotë ajo shprehja e vjetër: nuk ka asgjë të tillë si mot i keq, vetëm veshje më të këqia? Fëmijët në veçanti janë një provë e gjallë e kësaj, kur rrëmojnë nëpër dollapë me entuziazëm. Me që ra fjala, ngjyrat e ndezura të gjetheve arrijnë bukurinë e tyre më të madhe kur bie shi. Pra a nuk është më mirë që të ndryshoni perspektivën dhe të shijoni përpra “një ditë të njomë dhe shumëngjyrëshe vjeshte” në vend të “një dite të artë vjeshte”?

Qiell dhe erë

Ndonëse për shumë vende ngritja dhe fluturimi i  balonave është më shumë një kënaqësi për fëmijët, në vend të tilla si në Japoni, kjo është një mënyrë i kalimit të kohës që shikohet si një finesë e lartë. Pavarësisht nëse e bëni vet apo e blini në një dyqan, kjo është diçka që ia vlen. Edhe nëse nuk keni një balonë, mos neglizhoni kënaqësinë që do t’ju falë vallëzimi i figurave parajsërore në qiell.

Gëzimet e koleksionuesve

Vjeshta është koha e pjekurisë dhe e të korrave. Nga kërpurdhat tek manaferrat dhe arrat, ju mund të mblidhni jashtë shumë gjëra shumëngjyrëshe. Gjithashtu ju mund t’i përdorni kërpurdhat edhe për kënaqësi të tjera specifike në kuzhinë.

Foto pa filtër

Në asnjë kohë tjetër gjatë vitit, ajri nuk është aq i pasur sa tani, në vjeshtë, duke i bërë ngjyrat që të vezullojnë. Kaq i përsosur për filmim apo për të bërë fotografi dhe për t’i bërë xheloz miqtë në Facebook dhe Instagram me pamjet magjepsëse të natyrës nga ecjet tuaja në vjeshtë.

Hiking

Në vjeshtë teperaturat nuk janë më aq të larta sa në verë dhe ende jo aq të ulta sa në dimër, kështu që vjeshta është koha më e përsorur për ngjitje në mal. Për më tepër, ngjyrat e mrekullueshme të gjetheve do t’jua lajkatojnë sytë.

Drita

Edhe pse errësohet më herët, edhe ju thjesht ndizni dritat pak më herët?

Arkivat

SIGAL UNIQA ju ofron paketa të ndryshme sigurimi për ...

Individe

Dëshironi të siguroni shëndetin, makinen apo pronën tuaj. Tani ju mund te blini siguracionin tuaj online.

Lexo më shumë

pr_interpr_s213_t1067_i1632

Biznes Micro / SME

Të kesh një biznes të vogël apo të mesëm ka sfidat e veta ndaj në SIGAL UNIQA kemi ndërtuar paketa sigurimi për ju.

Lexo më shumë

despre-cariere-small_s44_t494_i491_s213_t1065_i1618

Korporate

Cdo biznes i cili ka xhiro vjetore mbi 250 milione lek te reja konsiderohet biznes V.I.P ose Biznes Korporate.

Lexo më shumë