Blog

Nxirrni mësim nga ngjarjet e së shkuarës

Duke marrë shkas nga ngjarja e rëndë në Elbasan, por edhe jo vetëm, ku një zjarr i madh  përfshiu një apartament në një pallat 12-të katësh, me mbi 100 apartamente, ku mungonin shkallët e emergjencës apo mjetet e tjera për shpëtimin nga zjarri, duke bërë që menaxhimi i situatës të ishte thuajse i pamundur nëse një helikopter nuk do t’i vinte në ndihmë banorëve të tij.

Kjo nuk është hera e parë që zjarre të këtyre përmasave të mëdha dhe tragjike të ndodhin në Elbasan, Tiranë, Shkodër, Vlorë e kudo ku përdorim gaz apo energji elektrike . Titujt e gazetave janë të mbushura me fjalët ‘zjarr’ dhe ‘Elbasan’: “Digjet skena e Teatrit ‘Skampa’”; Bie zjarr në garazhin e një pallati në Elbasan ku digjen dy makina”; “Zjarr në një banesë, ngjitur me një pallat 15-të katësh në Elbasan”; “Zjarr masiv në një market në Elbasan”; “Zjarr brenda një banese në lagjen e “Kalasë së Elbasanit”…Zjarr, zjarr, zjarr…Elbasan, Elbasan, Elbasan…

Edhe sa herë?

Shumicën e rasteve këto asete nuk kanë qenë të siguruara. Përvoja tregon se, banorët e Elbasanit nuk kanë mësuar ende asgjë nga eksperienca e tyre me zjarrin. Ne i shikojmë si prioritet më të rëndësishmit që ju keni: familjen, shëndetin dhe shtëpinë ku jetoni. Sigurimi nga të papriturat dhe nga zjarri nuk është luks, por domosdoshmëri.

Kur në vitin 2011-të flakët shkrumbuan skenën 80-vjeçare të teatrit “Skampa” ngjalli jo pak indinjatën e artistëve dhe qytetarëve të Elbasanit. Zjarri që përfshiu godinën dogji plotësisht të gjithë platenë, lozhat dhe dhomat e artistëve dhe dëmet e llogaritura kapën vlerën e qindra mijëra eurove. Pas 6-të muajve pa teatër, qytetarëve të Elbasanit iu rikthye tempulli i artit dhe kjo falë kompanisë së sigurimeve SIGAL UNIQA Group Austria, pasi SKAMPA ishte e siguruar ashtu si dhe shumë prona publike dhe private në Shqipëri dhe rajon. Rikonstruksioni, i cili filloi menjëherë dhe përfundoi brenda pak muajsh, u bë i mundur nga dëmshpërblimi i vlerës së dëmit të paguar nga SIGAL UNIQA. Falë këtij investimi, SKAMPA është sot teatri më modern në Shqipëri, me kushte optimale dhe akustikë edhe më të mirë. Rikonstruksioni i Teatrit Skampa ashtu sikurse edhe dhjetëra raste të tjera dëmshpërblimesh janë një dëshmi e vazhdueshme e përmbushjes së përgjegjshmërisë kontraktuale të SIGAL UNIQA ndaj klientëve dhe partnerëve.

Siguroni shtëpinë dhe biznesin nga zjarri dhe rreziqe të  tjera!

Mendoni për veten dhe për familjen tuaj, Mendoni se tek SIGAL UNIQA ju mund ta blini sigurimin tuaj online brenda pak minutash,

Sigurimi i shtëpisë kushton vetëm 5,000 lekë /vit dhe ju jeni të mbrojtur nga: Zjarri, Rrufeja, Shpërthimi, Rrjedhja e tubacioneve, Thyerja e Xhamave.

Blini sigurimin që ju duhet vetëm tek:  www.sigal.com.al.

 SIGAL UNIQA GROUP AUSTRIA

 

Arkivat

SIGAL UNIQA ju ofron paketa të ndryshme sigurimi për ...

Individe

Dëshironi të siguroni shëndetin, makinen apo pronën tuaj. Tani ju mund te blini siguracionin tuaj online.

Lexo më shumë

pr_interpr_s213_t1067_i1632

Biznes Micro / SME

Të kesh një biznes të vogël apo të mesëm ka sfidat e veta ndaj në SIGAL UNIQA kemi ndërtuar paketa sigurimi për ju.

Lexo më shumë

despre-cariere-small_s44_t494_i491_s213_t1065_i1618

Korporate

Cdo biznes i cili ka xhiro vjetore mbi 250 milione lek te reja konsiderohet biznes V.I.P ose Biznes Korporate.

Lexo më shumë