Blog

6 KËSHILLA PËR NJË PAMJE SA MË TË SHËNDETSHME

Si të humbini peshë me sukses dhe të ruani një peshë të rehatshme përgjithmonë?

 1. Dieta e shëndetshme dhe ushtrimet fizike: dyshja e pandashme
  Thelbësore për një jetë vitale dhe sa më të shëndetshme janë një dietë e shëndetshme dhe ushtrimet fizike.
 2. Mos hani më pak, hani gjënë e duhur
  Konsumoni një dietë të ekuilibruar që është e pasur në fibra. Ushqimet me bazë bimore të tilla si perimet, frutat, fasulet dhe produket e drithërit ju mbajnë të mbushur për një kohë të gjatë dhe ofrojnë substanca vitale të rëndësishme. Kur vjen puna tek peshku dhe mishi, ka më shumë rëndësi cilësia sesa sasia. Sa më e mirë që të jetë cilësia, aq më e lartë do të jetë përmbajtja në minerale.
 3. Pini mjaftueshëm ujë dhe çajra pa ëmbëlsues
  Idealja do të ishte 2-3 litra ujë në ditë. Konsumimi i shumë pak ujë jo vetëm që çon në dobësimin e përqëndrimit, por edhe në lodhje. Shoesh etja interpretohet nga trupi si uri. Shmangni pijet e ëmbëlsuara dhe alkoolin.
 4. Flini mirë
  Gjumi i mjaftueshëm luan një rol thelbësor për humbjen e peshës. Shmangni kafeinën, alkoolin dhe vaktet e mëdha në mbrëmje.
 5. Shmangni stresin
  Me stresin konstant, rritet çlirimi i hormonit të kortizolit, i cili rrit oreksin.
 6. Hani mëngjes perandorësh
  Një furnizim me energji në mëngjes ndihmon për humbejn e peshës. Prioriteti i jipet proteinave dhe karbohidrateve në kombinim me substancat vitale nga perimet, frutat dhe çajrat bimor. Një mëngjes i ekuilibruar përbëhet nga bukë me fara, produktet e qumështit, frutat dhe perimet.

Arkivat

SIGAL UNIQA ju ofron paketa të ndryshme sigurimi për ...

Individe

Dëshironi të siguroni shëndetin, makinen apo pronën tuaj. Tani ju mund te blini siguracionin tuaj online.

Lexo më shumë

pr_interpr_s213_t1067_i1632

Biznes Micro / SME

Të kesh një biznes të vogël apo të mesëm ka sfidat e veta ndaj në SIGAL UNIQA kemi ndërtuar paketa sigurimi për ju.

Lexo më shumë

despre-cariere-small_s44_t494_i491_s213_t1065_i1618

Korporate

Cdo biznes i cili ka xhiro vjetore mbi 250 milione lek te reja konsiderohet biznes V.I.P ose Biznes Korporate.

Lexo më shumë