Blog

UJË ME NJË DALLIM – RECETAT MË TË MIRA

Më përbërës të shëndetshëm dhe të freskët, uji shijon shumë më mirë!

ÇAJ FUQIZUES ME XHINXHER

Xhinxheri është një substancë bombë jetike dhe e zjarrtë që fuqizon metabolizmin tuaj dhe që ju ngroh nga brenda.

Përbërësit:

Katër deri në gjashtë feta xhinxheri të freskët

Një filxhan e gjysëm deri në dy me ujë

Disa grimë lëng limoni (nga rreth ½ limon i freskët)

Ujë të zier.

Shtoni xhinxher dhe lërini për rreth 10 minuta.

Prisni pak kohë që të ftohet dhe më pas shtoni lëng limoni dhe shijojeni.

LLOJE ÇAJI NDIHMUES NDAJ SHËNDETIT

Këtu takohet limoni i nxehtë dhe mentja, një kombinim i vërtetë fuqie me një doze shtesë antioksidantësh.

Përbërësit:

1 limon, të patrajtuar
¼ filxhan mente, të freskët
1 ½ – 2 cm rrënjë xhinxheri, të freskët
Një filxhan e gjysëm ujë

Derdhni pak shije dhe lëng limoni, xhixnxher dhe mente me ujë të zier.

Lëreni atë që të qetësohet për afërsisht 10 minuta.

FUQIZUES ME VITAMINA

Kivi dhe limoni janë të pasuraa në vitamin C dhe me antioksidantë të tjerë që mbrojnë qelizat tona nga kimikatet.

Përbërësit:

½ limon, të patrajtuar

½ kivi
1 ibrik me ujë

Prejini limonin dhe kivin në feta dhe vendosini në një ibrik. Shtoni pak lëng limoni. Zbrazni në të ujë të vakët.

Prisni 10 minuta dhe shijojeni.

MOJITO E SHËNDETSHME

Mojito me një dallim, pa alkool dhe të pasur në antioksidantë!

Përbërësit:

½ limon, të patrajtuar
1 limon jeshil të vogël
1 tufë mente, të freskët
1 ibrik me ujë

Shtrydhni ½ limon, prejeni limonin jeshil në feta të holla dhe shtojeni në ibrik bashkë me gjethet e mentes dhe mbusheni me ujë.

Prisni të paktën 10 minuta.

Më pas mund ta shijoni mojito-n e shëndetshme.

PIJE ‘DETOX’

Kjo recetë uji ‘detox’ është pija klasike ‘detox’.

Përbërësit:

400 ml ujë të filtruar
2 lugë gjelle me lëng limoni

Pak piper të kuq dhe pak kripë deti

Opsionale: mbusheni me çaj jeshil

Ujë

Kjo përzierje ‘detox’ me ujë përmban bombën me vitamina me ananas dhe me borzilok, e cila ka përmbajtje të lartë magneziumi.

Përbërësit:

5 luleshtrydhe
½ filxhan ananasi të prerë në feta
2 lugë çaj uthulle molle

Pesë gjethe borziloku të freskët

Pak akull

Vendosini luleshtrydhet me fetat e ananasit, uthullën e mollës dhe gjethet e borzilokut në një ibrik, mbusheni me ujë dhe akull, vendosini në frigorifer për një orë dhe shijojeni.

 

Arkivat

SIGAL UNIQA ju ofron paketa të ndryshme sigurimi për ...

Individe

Dëshironi të siguroni shëndetin, makinen apo pronën tuaj. Tani ju mund te blini siguracionin tuaj online.

Lexo më shumë

pr_interpr_s213_t1067_i1632

Biznes Micro / SME

Të kesh një biznes të vogël apo të mesëm ka sfidat e veta ndaj në SIGAL UNIQA kemi ndërtuar paketa sigurimi për ju.

Lexo më shumë

despre-cariere-small_s44_t494_i491_s213_t1065_i1618

Korporate

Cdo biznes i cili ka xhiro vjetore mbi 250 milione lek te reja konsiderohet biznes V.I.P ose Biznes Korporate.

Lexo më shumë