Blog

RECETA MËNGJESI PËR MË SHUMË ENERGJI

Fillojeni ditën me më shumë fuqi

‘Smoothie’ me panxhar dhe bajame
Përbërësit për 4-6 shërbime (1800 ml):

700 g panxhar
400 g kajsi
2 mollë
60 g bajame
400 ml lëng të freskët molle të shtrydhur ose ujë me xhinxher të freskët

Lani, qëroni dhe prini panxharin. Lani dhe ndani në katërsh mollët, qeroni dhe prini xhinxherin në copa të vogla; lani dhe hiqini bërthamën e kajsive. Vendosini të gjithë përbërësit e përgatitur dhe bajamet njëri pas tjetrit në shtrydhësin e lëngjeve dhe në fund përzijini ato me lëngun e mollës.

‘Smoothie’ të gjelbër
Përbërësit për 2 shërbime:

1 banane
100 g ananas
60 g gjethe spinaqi
200 ml ujë
1 lugë fara ‘çia’

 

Vendosini të gjithë përbërësit në shtrydhësin e lëngjesve dhe përzijini.

Omlet me karkaleca
Përbërësit për 2 shërbime:

4 të bardha vezësh
2 të verdha vezësh
100 g karkaleca (të freskta ose të ngrira) ose copa salmoni
2 copë qepësh pranvere
Kripë, piper

Rrihini të bardhat e vezëve me të verdhat e vezëve. Prijini karkalecat në copë me të vogla nëse është e nevojshme. Lani dhe prisni qepët e pranverës. Skuqini karkalecat dhe qepët në tigan, dhe më pas shtoni përbërësit e tjerë tek masa e vezës dhe përzini vezët me karkalecat dhe me qepët në tigan për 8 minuta. Prejeni omletën në shirita dhe vendoseni në pjatë.

Ju bëftë mirë! ?

Arkivat

SIGAL UNIQA ju ofron paketa të ndryshme sigurimi për ...

Individe

Dëshironi të siguroni shëndetin, makinen apo pronën tuaj. Tani ju mund te blini siguracionin tuaj online.

Lexo më shumë

pr_interpr_s213_t1067_i1632

Biznes Micro / SME

Të kesh një biznes të vogël apo të mesëm ka sfidat e veta ndaj në SIGAL UNIQA kemi ndërtuar paketa sigurimi për ju.

Lexo më shumë

despre-cariere-small_s44_t494_i491_s213_t1065_i1618

Korporate

Cdo biznes i cili ka xhiro vjetore mbi 250 milione lek te reja konsiderohet biznes V.I.P ose Biznes Korporate.

Lexo më shumë