Blog

DETOX NË KUSHTE SHTËPIE

Një kurë e shkurtër çliruese mund t’ju ndihmojë me aktivizimin e vetë proceseve të detoksifikimit të trupit dhe ju mund ta bëni këtë me shumë lehtësi në shtëpi.

 

Trupi punon 24 orë në ditë dhe për shkak të ushqimeve që ne konsumojmë gjatë ditës, trupi ynë është vazhdimisht i angazhuar në proceset e përpunimit të materialeve të ndryshme. Veçanërisht nëse ju konsumoni produkte të gatshme apo një dietë të ulët në ushqyes të shëndetshëm, është shmë e shëndetshme që herë pas here ju të promovoni pastrimin e sistemit tretës.

Në mënyrë që ky pastrim të ketë një efekt të mirë dhe të gjatë, duhen të paktën dhjetë ditë dhe të paktën për herën e parë mbështetje apo këshillim profesional nga një doktor apo një këshilltar nutricionist. Sepse: Nëse ju nuk keni përvojë agjërimi apo detox-i, ju mund të rrezikoni që ta keqinterpretoni mungesën e rehatisë procesi i detox mund të shkaktojë, marramendjen apo squlljen. Mund të ndodhë gjithashtu që ju të zgjidhni një kurs që nuk i përshtatet gjendjes suaj shëndetësore.

Zgjidhni një ditë në javë për detox

Vetëm një ditë në javë për detox mund të jetë një mënyrë e mirë për të bërë diçka të mirë për ushqyerjen e trupit. Është mirë që të eksperimentoni për të zbuluar se cila është mënyra më e lehtë dhe më e mirë për ju: një ditë me lëngje perimesh, sallata, perime të ziera apo agjërimi me ujë dhe çaj.

Dita ime detox

  • Në mëngjes: lëng të shtrydhur të freskët me ftuta dhe perime me pak avokado, fara liri dhe vaj arre.
  • Në drekë: sallatë dhe perime të ziera, gjithashtu edhe perime furre. Hidhni sipër erëza të freskëta dhe përdorni pak kripë.
  • Në darkë: në mënyrë të preferuar përpara orës 18:00: përgatisni një supe me perime me pak kripë pa përbërës të tjerë dhe shijojeni atë si pure apo si supe me copa perimesh.

Rekomandohet gjithashtu të konsumoni rreth 2 litra ujë në ditë, dhe pak më shumë në verë apo gjatë ushtrimeve fizike. Nëse ju pëlqen mund të pini edhe çaj. Mbani mend se: sasia e ujit të konsumar duhet të jetë gjithmonë më e madhe sesa çaji bimor.

Për më tepër: Shkoni në shtrat herët, qëndroni në qetësi dhe mbështesni detoksifikimin e mëlçisë me nxitjen e qarkullimit. Për të bërë këtë, mbështillni një peshqir të njomur me ujë të ngrohtë rreth barkut tuaj dhe vendosni një shishe me ujë të nxehtë në gjoksin tuaj. Mbulohuni mirë dhe shijoni rreth 20 miuta ngrohtësi dhe qetësi!

Arkivat

SIGAL UNIQA ju ofron paketa të ndryshme sigurimi për ...

Individe

Dëshironi të siguroni shëndetin, makinen apo pronën tuaj. Tani ju mund te blini siguracionin tuaj online.

Lexo më shumë

pr_interpr_s213_t1067_i1632

Biznes Micro / SME

Të kesh një biznes të vogël apo të mesëm ka sfidat e veta ndaj në SIGAL UNIQA kemi ndërtuar paketa sigurimi për ju.

Lexo më shumë

despre-cariere-small_s44_t494_i491_s213_t1065_i1618

Korporate

Cdo biznes i cili ka xhiro vjetore mbi 250 milione lek te reja konsiderohet biznes V.I.P ose Biznes Korporate.

Lexo më shumë