Blog

Çfarë na nevojitet për të përballuar shëndetshëm temperaturat e larta

Temperaturat e kohëve të fundit sinjalizojnë një vit në dukje të nxehtë. Java në vijim do të shoqërohet nga një i nxhetë i ndjeshëm me temperatura rreth 30 gradë.

Me këtë valë të nxehti, është shumë ë rëndësishme që të kujdeseni më shumë për shëndetin tuaj.

Më poshtë do të gjeni të listuara disa këshilla që duhet të ndiqni rregullisht për të qenë më të shëndetshëm.

  1. Hidratimi është çelësi: Sigurohuni që të pini shumë ujë gjatë gjithë ditës. Një sasi e mirë prej 8-10 gotash ujë ose 2 litra në ditë është thelbësore.

 

  1. Lëkura dhe flokët: Aplikoni krem ​​kundër diellit me SPF 30 ose më shumë përpara se të Përdorni gjithashtu një hidratues të lehtë, pa vaj për të mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar. Ndërsa vapa e verës intensifikohet, nuk është vetëm lëkura jonë ajo që ka nevojë për mbrojtje, por edhe flokët tanë kërkojnë atë kujdes shtesë. Për shkak të djersitjes së tepërt, flokët tanë kanë tendencë të thahen dhe të marrin erë. Për ta luftuar këtë, përpiquni të lani flokët tuaj çdo ditë alternative. Ju gjithashtu mund të vishni një kapele ose të lidhni një shall kur dilni jashtë.

 

  1. Dushet e freskëta: Kryerja e dusheve të freskëta mund të jetë tepër freskuese dhe e dobishme për trupin tuaj pasi do të ndihmojë në uljen e temperaturës së trupit tuaj.

 

  1. Mbani ushqime të lehta: Është e rëndësishme t’i mbani vaktet tuaja të lehta për të shmangur ndjenjën e parehatisë, fryrjes ose të dehidratimit. Shmangni ushqimet me yndyrë të lartë, të skuqura dhe pikante, si dhe kafeinën dhe pijet e gazuara. Në vend të kësaj, përfshini ushqime si kosi, shalqini, kastraveci dhe limonët në dietën tuaj.

 

  1. Ushtrohuni: Ushtrimi rregjullisht është vendimtar, pavarësisht nga stina, pasi ju mban aktiv dhe të motivuar. Në temperatura të larta, është më mirë të shmangni ushtrimet me intensitet të lartë. Në vend të kësaj, zgjidhni aktivitete si noti, yoga aqua ose sportet e brendshme. Kjo jo vetëm që do t’ju ndihmojë të qëndroni të freskët, por gjithashtu do t’ju mbajë të shëndetshëm.