Blog

Sezoni i alergjive po afron! Si të mbroni shtëpinë tuaj

Alergjitë e pranverës, të quajtura gjithashtu ethet e barit, prekin më shumë se një të katërtën e të rriturve dhe gati një të pestën e fëmijëve.

Ndërkohë që mund të keni lexuar mënyrat për të parandaluar alergjitë kur jeni jashtë, i rrethuar nga të gjitha lulet, pemët dhe barërat që lulëzojnë, është gjithashtu e dobishme të dini se çfarë mund të bëni brenda shtëpisë tuaj për t’ju bërë të ndiheni më të rehatshëm. Në fund të fundit, shumë alergjenë jetojnë në shtëpinë tuaj dhe mund t’ju bëjnë të ndiheni të keq edhe pasi të keni ardhur në shtëpi.

“Misioni” antialergjik i shtëpisë tuaj jo vetëm që do të ndihmojë në uljen e numrit të alergeneve sezonale që shkaktojnë shfaqjen e simptomave, por këto këshilla gjithashtu do t’ju ndihmojnë të shpëtoni shtëpinë tuaj nga shkaktarët e tjerë të zakonshëm të alergjisë, si pluhuri, merimangat, myku dhe zbokthi.

Mbani jashtë shtëpisë shkaktarët e alergjive duke ndjekur këto 7 këshilla të thjeshta:

1. Hiqi këpucët. Kur të hyni brenda, lini këpucët te dera. Kjo ju ndalon të tërhiqni polenin dhe alergjenët e tjerë në të gjithë shtëpinë tuaj.

2.Ndryshoni rrobat tuaja.  Poleni ka tendencë të ngjitet në rroba. Më pas, nëse uleni në kolltukë, karrige ose në shtrat, mund t’i transferoni këto alergjene në objektet në shtëpinë tuaj. Nëse jeni veçanërisht të ndjeshëm, ndërroni rrobat sapo të ktheheni në shtëpi dhe mbani rrobat që keni veshur në një qese të mbyllur derisa t’i lani. Dushi gjithashtu largon alergjenët e bllokuar në flokët tuaj.

3.Kujdesuni për kafshët shtëpiake. Përveç zbokthit dhe gëzofit që mund të shkaktojnë alergji te disa njerëz, kafshët shtëpiake mund të sjellin shumë polen dhe alergjenë të tjerë nga jashtë. Bëjeni zakon të lani kafshët shtëpiake ose të paktën të lani gëzofin e tyre për të hequr sa më shumë alergjenë. Lani shpesh shtratin e tyre, i cili mund të strehojë alergjenët që ata sjellin brenda.

4.Mbajini dritaret të mbyllura. Kjo mund të duket si një gjë e çuditshme, por nëse temperaturat janë të rehatshme, mund të jetë shumë joshëse të hapni dritaret dhe të lini ajër të pastër. Nëse hapni dritare, bëjeni këtë në fund të ditës, kur zakonisht ka më pak polen në ajër.

5.Fshijeni rregullisht shtëpinë.  Kjo jo vetëm që do të largojë polenin që ka gjetur rrugën e tij brenda, por mund të mbledhë pluhur, zbokth, qime të kafshëve shtëpiake dhe alergjenë të tjerë. Përveç dyshemeve, pastroni pëlhurat me vakum që mund të bllokojnë alergjenët, si perdet, jastëkët dhe jastëkët e divanit. Mbushni për një vakum me një filtër HEPA, i cili është më i mirë në kapjen e grimcave shumë të vogla në mënyrë që ato të mos riqarkullohen në ajër.

6.Lani çarçafët çdo javë.  Kjo largon çdo polen, pluhur, zbokth, grimca të lëkurës dhe alergjenë të tjerë që mund të bllokohen në shtratin tuaj. Nëse alergjitë tuaja janë veçanërisht shqetësuese, ose nuk mund t’i lani flokët para gjumit pasi jeni jashtë, ndërroni më shpesh këllëfët e jastëkëve.

7.Pastroni pluhurat.  Përdorni një leckë të lagur kur fshini pluhurin për të kapur grimcat në vend që thjesht t’i lëvizni ato. Filloni nga sipërfaqet e larta dhe shkoni poshtë.