Blog

Qëndroni larg virozave! Të rrisnim imunitetin e turpit me disa lëvizje të zgjuara

Muaji janar ka qenë një muaj sfidash shëndetësore për qindra e mijëra qytetarë të prekur nga virozat agresive të stinës.

Muajt ​​e ftohtë shpesh mund të ndikojnë në mirëqenien tonë, duke e bërë të domosdoshme përgatitjen dhe prioritizimin e shëndetit tonë. Këtu mund të gjeni disa mënyra për të shmangur sa më shumë prekjen e nga gripi dhe parapërgatitjen e trupit për të luftuar mikrobet

 

Forconi imunitetin tuaj imunitar

Forcimi i sistemit tuaj imunitar është jetik gjatë muajve të ftohtë, ku ftohjet, gripi dhe sëmundjet e tjera janë më të përhapura. Sigurohuni që të mbani një dietë të ekuilibruar të pasur me fruta, perime, drithëra dhe proteina pa yndyrë. errni parasysh përfshirjen e ushqimeve që forcojnë imunitetin si frutat agrume, xhenxhefili, hudhra dhe kosi për të ndihmuar trupin tuaj të luftojë infeksionet.

 

Qëndroni të hidratuar

Pavarësisht temperaturave të ulëta, qëndrimi i hidratuar është i rëndësishëm. Ajri i thatë dhe sistemi i ngrohjes së brendshsme mund të dehidratojë trupin tuaj. Pini një sasi të mjaftueshme uji gjatë gjithë ditës dhe kufizoni marrjen e kafeinës dhe alkoolit, pasi këto të fundit kontribuojnë në dehidratim.

 

Higjenizoni duart

Larja e rregullt e duarve është një nga mënyrat më efektive për të parandaluar përhapjen e mikrobeve. Lani duart me sapun dhe ujë për të paktën 20 sekonda, veçanërisht para ngrënies, pas përdorimit të tualetit dhe kollitje apo tështitjes.

 

Vishuni mirë

Veshja me disa shtresa është çelësi për të qëndruar ngrohtë dhe komod gjatë dimrit. Sigurohuni që të vishni veshje të përshtatshme për t’u mbrojtur nga in ftohti. Mbuloni kokën, duart dhe këmbët kur dilni jashtë për të parandaluar humbjen e nxehtësisë së trupit.

 

Aktivitet fizik

Mos lejoni që moti i ftohtë t’ju pengojë të qëndroni aktiv. Ushtrimi i rregullt ndihmon në rritjen e imunitetit dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm. Gjeni aktivitete të brendshme si joga, çiklizëm në ambiente të mbyllura ose vallëzim për të vazhduar lëvizjen gjatë muajve të dimrit.

 

Merrni gjumë të mjaftueshëm

 

Gjumi i mjaftueshëm është i rëndësishëm për një sistem imunitar të shëndetshëm. Përpiquni të bëni 7-9 orë gjumë cilësor çdo natë. Vendosni një rutinë para gjumit dhe krijoni një mjedis të favorshëm për gjumë për të përmirësuar cilësinë e pushimit tuaj.

 

Kujdesuni për shëndetin mendor

Çrregullimi Afektiv Sezonal (SAD) mund të prekë disa individë gjatë kësaj kohe. Nëse vëreni ndryshime në humor ose në shëndetin mendor, kërkoni mbështetje nga një profesionist i shëndetit mendor. Angazhohuni në aktivitete që ju përmirësojnë disponimin dhe praktikoni rregullisht kujdesin për veten.