Blog

Më dembelë dhe të uritur në dimër/ 5 këshilla për të kontrolluar peshën tuaj gjatë kësaj periudhe

Në dimër është e vështirë të hiqni kilogramët e tepërt. Kjo ndodh sepse në dimër, për shkak të motit të ftohtë, ne bëhemi më pak aktivë, reduktojmë marrjen e ujit, hamë më shumë ushqime të përpunuara dhe kemi ekspozim të kufizuar ndaj rrezeve të diellit. Të gjithë këta faktorë janë të dëmshëm për qëllimet tona të fitnesit. Ato bëjnë që metabolizmi të ngadalësohet, duke e bërë më të vështirë djegien e kalorive dhe ruajtjen e një peshe të shëndetshme.Si mund të ruajmë apo humbim peshë pavarësisht motit?

1-Qëndroni të hidratuar

Lëngjet përbëjnë 80% të trupit tonë. Megjithatë, gjatë gjithë dimrit, etja jonë zvogëlohet deri në 40% kështu që harrojmë të pimë ujë.

Për të qëndruar në formë apo edhe për të humbur peshë, sigurohuni që të pini 8 deri në 10 gota ujë në ditë.

Pirja e lëngjeve të ngrohta ndihmon në rregullimin e temperaturës së trupit dhe rrit metabolizmin duke tretur depozitat e yndyrës në trup. Plus, është një mënyrë e shkëlqyer për të ndihmuar trupin tuaj të heqë qafe toksinat dhe të përmirësojë tretjen. Ju mund të shtoni pak lëng limoni të freskët dhe pak xhenxhefil të grirë në gotën ose shishen tuaj me ujë për më shumë shije dhe shëndet më të mirë në muajt e dimrit.

2-Rritni marrjen e proteinave

Proteina është mbreti i lëndëve ushqyese kur bëhet fjalë për humbjen e peshës. Një dietë e pasur me proteina mund të rrisë metabolizmin deri në 80 deri në 100 kalori në ditë. Kjo ndodh sepse trupi ynë djeg kalori gjatë tretjes dhe metabolizmit të proteinave që hamë. Për më tepër, një dietë e pasur me proteina rrit ngopjen dhe redukton urinë.

Hani ushqime si vezë, pulë, peshk, mish pa dhjamë dhe fasule gjatë dimrit që janë të pasura me proteina dhe relativisht të ulëta në yndyrë.

3-Kaloni kohë jashtë

Në një mëngjes të ftohtë dimri, asgjë nuk krahasohet me një batanije të butë dhe një filxhan kafe të ngrohtë. Shpesh, ne jemi të gatshëm të sakrifikojmë qëllimet tona të fitnesit për këtë kënaqësi. Si rezultat, ne djegim më pak kalori dhe humbim më pak peshë.

Megjithatë, ekspozimi në diell dhe marrja e vitaminës D mund të luajnë një rol të rëndësishëm në udhëtimin tuaj të humbjes së peshës në dimër. Prandaj sigurohuni që të shijoni një shëtitje në diellin e dimrit për të paktën 30 minuta çdo ditë.

4-Hani ushqime të stinës

Gjatë dimrit, hani ushqime sezonale dhe superushqime dimërore për rregullimin e peshës dhe humbjen e peshës. Ushqimet e stinës nxisin metabolizmin dhe në përgjithësi trupin tonë.

Përfshini të gjitha shijet në vaktet tuaja (të ëmbla, të kripura, të tharta, pikante, të hidhura) për të mbajtur trupin në ekuilibër, por pjata të vogla për të parandaluar shtimin në peshë.

5-Hani arrat dhe farat

Arrat dhe farat janë superushqime që, në sasitë e duhura, mund të përshpejtojnë procesin e humbjes së peshës dhe ta bëjnë më të lehtë për ju që të hiqni yndyrën shtesë të trupit. Kjo është për shkak se ato janë të larta në fibra, proteina, yndyrna të shëndetshme, vitamina dhe minerale.

Kur mbani dietë, arrat dhe farat do t’ju mbajnë më të ngopur për më gjatë.

Bëni një përzierje të të gjitha arrave dhe hani një grusht çdo ditë. Kombinoje konsumimin e tyre me një dietë të përgjithshme të shëndetshme dhe madje edhe pak aktivitet fizik.