Blog

Këshilla shëndetësore për të shijuar një kafe dhe një çaj të mirë

Shumica e të rriturve të shëndetshëm mund të konsumojnë deri në 400 miligramë kafeinë në ditë.

Ne shpesh shohim tituj që reklamojnë përfitimet shëndetësore dhe ndonjëherë rreziqet shëndetësore të njërit apo tjetrit. Por cila është e vërteta për këto pije të zakonshme?

Kafeina është një stimulues që gjendet natyrshëm në bimët që bëjnë kafe, çaj dhe çokollatë. Ai shtohet edhe në disa pije të gazuara dhe pije energjike.

Shumica e të rriturve të shëndetshëm mund të konsumojnë në mënyrë të sigurtë deri në 400 miligramë (mg) kafeinë në ditë, sipas Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA. Dhe ndërsa nga kafeina nuk krijohet varwsi, me kalimin e kohës, mund të zbuloni se duhet të vazhdoni të rrisni marrjen e kafeinës për të arritur efektet e saj gjallërues.

Sa kafeinë ka në çaj dhe kafe?

Përmbajtja e kafeinës në çaj dhe kafe ndryshon në bazë të mënyrës se si përpunohen gjethet e çajit ose kokrrat e kafesë, si dhe nga mënyra se si pihet pija.

-Kafeja përmban mesatarisht 95 mg kafeinë për filxhan 8 oz

-Espresso ose pije me bazë ekspres përmban 63 mg kafeinë për një dozë të vetme

-Çaji (i gjelbër ose i zi) përmban 30-50 mg kafeinë për filxhan 8 oz

-Kafeja pa kafeinë përmban rreth 3 mg kafeinë për filxhan 8 oz

-Çajrat bimor zakonisht nuk përmbajnë kafeinë

Fëmijët duhet të shmangin kafeinën dhe gratë që janë shtatzëna ose gjidhënëse duhet të kufizojnë marrjen e kafeinës në 200 mg në ditë. Ndërsa një konsum ditor i kafeinës prej 400 mg (afërsisht katër ose pesë filxhanë kafeje 8 oz) konsiderohet relativisht i sigurt, ka një ndryshim të gjerë në atë se sa i ndjeshëm jeni ndaj efekteve të kafeinës dhe sa shpejt trupi juaj e metabolizon atë.

Ju mund të keni nevojë të reduktoni marrjen e kafeinës nëse keni simptoma të tilla si

-nervozizëm

-shqetësim

-pagjumësi

-urth

-dhimbje koke migrene

-nervozizëm

-dridhjet e muskujve

-rrahje të shpejta të zemrës

-stomak i mërzitur

E mira e pirjes së kafesë

Hulumtimi kumulativ tregon se konsumimi i kafesë mund të lidhet me uljen e rrezikut të sëmundjeve të mëlçisë, sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2. Mund të mbrojë gjithashtu shëndetin e zemrës dhe trurit tuaj. Kafeja përmban një sërë përbërësish që mund të bllokojnë kancerogjenët

Disa studime sugjerojnë se pirja e kafesë mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë, gojës dhe prostatës. Megjithatë, mënyra se si e pini kafenë tuaj është e rëndësishme. Kafeja e zezë është një pije me zero kalori, por pijet e përziera të kafesë nga kafeneja juaj e preferuar, ose pirja e kafesë me shumë krem, qumësht të plotë, sheqer dhe shurupe, mund të shtojnë vërtet kalori. Kufizimi i sasive të sheqernave të shtuara është më i miri për të pirë kafe të shëndetshme.

Vetitë shëruese dhe antikancerogjene të çajit

Çaji vjen në shumë varietete duke përfshirë jeshile, të zezë, oolong, të bardhë dhe bimor.

Konsumimi i përditshëm i çajit mund t’ju ndihmojë të qëndroni të hidratuar, të mbështesni shëndetin kardiovaskular dhe mund të zvogëlojë rrezikun e disa llojeve të kancerit duke ofruar komponime që ofrojnë mbrojtje antioksiduese.